3 х (квадрат) + 13 х + 12 = 0

+3
Ответы (1)
  1. 1 июня, 00:24
    0
    3 х²+13 х+12=0

    D = 13²-4*3*12 = 169-144=25

    D>0, 2 корня

    х1 = - 13+√25/2*3 = - 13+5/6 = - 8/6 = - 4/3

    х2 = - 13-√25/2*3 = - 13-5/6 = - 18/6 = - 3