Докажите тождетво:

(а+1) в кубе - (а+1) = а (а+1) (а+2)

+5
Ответы (1)
  1. 16 августа, 18:41
    0
    A^3+3a^2+3a+1-a-1=a (a+1) (a+2)

    a^3+3a^2+2a=a (a+1) (a+2)

    a (a^2+3a+2) = a (a+1) (a+2)

    D=1 a=-3 ±1/2 a1=-1, a2=-2

    a (a+1) (a+2) = a (a+1) (a+2)