При а=-3, b=3, (3 а-b) (4b-9a) - (2b+3a) ^2

+4
Ответы (1)
  1. 25 ноября, 05:53
    0
    5ab^2-5a^3=5a (b^2-a^2) = 5a (b-a) (b+a) = - 20*1 * (-7) = 140