18 х (куб) - 9 х (квадрат) = 0

+1
Ответы (1)
  1. 13 октября, 22:07
    0
    18x^3-9x^2=0

    9x^2 (2x-1) = 0

    9x^2=0 или 2x-1=0

    x=0 2x=1

    x=1/2