Разложите на множители:

a) 2m3-18m

б) 7m2+14mn+7n2

в) 6n3+6m3

г) 16m4-81n4

+4
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 08:49
    0
    a) 2m³-18m = 2m (m-18)

    б) 7m²+14mn+7n²=7 (m²+2mn+n²) = 7 (m+n) ²

    в) 6n³+6m³=6 (n³+m³) = 6 (n+m) (n²-nm+m²)

    г) 16m^4-81n^4 = (2m) ^4 - (3n) ^4 = ((2m) ² - (3n) ²) ((2m) ² + (3n) ²) =

    = (2m-3n) (2m+3n) (4m²+9n²)