1) 25 х^2-9y^2

2) 4x^2+12x+9

3) (3x+5) ^2

4) (7x-1) ^2

5) (5x+10) (5x-1)

+4
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 13:39
    0
    1) 25 х²-9 у² = (5 х-3 у) (5 х+3 у)

    2) 4 х²+12 х+9 = (2 х+3) ²

    3) (3 х+5) ²=9 х²+30 х+25

    4) (7 х-1) ²=49 х²-14 х+1

    5) (5 х+10) (5 х-1) = 25 х²-5 х+50 х-10=25 х²+45 х-10