Sin (200 arcsin (1/2))

tg (2009 arcsin - / 2

+3
Ответы (1)
  1. 9 марта, 19:46
    0
    Sin (200arcsin (1/2)) = sin (200*π/6) = sin (33 1/3π) = sin (π+π/3) = - sinπ/3=-√3/2

    tg (2009arcsin (-√3/2) = tg (2009*4π/3) = tg (2679π-π/3) = tg (-π/3) = - tg (π/3) = - √3