Упростите выражение:

а) (х - 3) (х - 7) - 2 х (3 х - 5) ; б) 4 а (а - 2) - (а - 4) 2; в) 2 (т + 1) 2 - 4m.

+1
Ответы (1)
  1. 14 мая, 14:30
    0
    А) (х - 3) (х - 7) - 2 х (3 х - 5) = x^2-7x-3x+21-6x^2+10x=-5x^2+21

    б) 4 а (а - 2) - (а - 4) ^2=4a^2-8a - (a^2-8a+16) = 4a^2-8a-a^2+8a-16=3a^2-16

    в) 2 (t + 1) ^2 - 4m=2 (t^2+2t+1) - 4m=2t^2+4t+2-4m

    а) 16 х^4 - 81 = (4x^2) ^2 - (9) ^2 = (4x^2-9) (4x^2+9) = (2x-3) (2x+3) (4x^2+81)

    б) х2 - х - у2 - у = (х2 - у2) + (-x-у) = (x-y) (x+y) - (x+y) = (x+y) ((x-y) - 1) = (x+y) (x-y-1)