5x - 5 / 3x^2-3-2/x+1 при х = 4

+5
Ответы (1)
  1. 30 мая, 15:52
    0
    5 (x-1) / 3 (x-1) (x+1) - 2 / (x+1) = 5/3 (x+1) - 2 / (x+1) = (5-6) / (x+1) = - 1 / (x+1)

    x=4 - 1 / (4+1) = - 1/5=-0,2