Сократить дробь

y=x^2-3x+2/x^2-1

+1
Ответы (1)
  1. 9 марта, 16:57
    0
    X^2-3x+2=0

    По теореме Виета:

    x1x2=2

    x1+x2=3

    x1=2; x2=1

    x^2-3x+2 = (x-2) (x-1)

    тогда:

    y=x^2-3x+2/x^2-1 = (x-2) (x-1) / (x-1) (x+1)

    x-1 сокращается

    y=x-2/x+1