The number of boys in a class is 6 more then the number of girls. The ratio of the number of boys to the number of girls is 5/3. How many students are there in the class?

+2
Ответы (1)
  1. 8 декабря, 01:20
    0
    The number of boys - x,

    the numder of girls. - y ⇒

    x-y=6 x-y=6 (5/3) * y-y=6 (2/3) * y=6 y=9

    x/y=5/3 x = (5/3) * y x = (5/3) * y x = (5/3) * y x=15 x+y=15+9=24.

    There are 24 students in the class.