6x-1:15 (это дробь) - x:5 (дробь) = 2x:3 (дробь)

+2
Ответы (1)
  1. 26 апреля, 18:56
    0
    (6x-1) / 15-x/5=2x/3 Ι*15

    6x-1-3*x=2x*5

    10x-6x+3x=-1

    7x=-1

    x=-1/7.