Разложите на множители 25 а (во 2 степени) - 4

+3
Ответы (2)
  1. 13 июля, 13:58
    0
    25 а (во 2 степени) - 4 = a (25-4)
  2. 13 июля, 15:12
    0
    = (5a) ²-2² = (5a-2) (5a+2)