упростите выражение:

4n (n-2) - (n-4) во 2 степени

+1
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 00:46
    0
    4n (n-2) - (n-4) ²=4n²-8n - (n²-8n+16) = 4n²-8n-n²+8n-16=3n²-16