Х (квадрат) - х+9 = (х+2) в квадрате

+4
Ответы (1)
  1. 21 августа, 21:34
    0
    Х^2-x+9 = (x+2) ^2

    x^2-x+9=x^2+4x+4

    x^2-x+9-x^2-4x-4=0

    -5x+5=0

    -5x=-5

    x=1