1) х² - 10 х + 25

2) 2 а² - 4 аb + 2 аb²

+1
Ответы (2)
  1. 4 августа, 00:11
    0
    2) (:2)

    =а^2-2 аb+ab^2

    x1+x2=2

    x1*x2=1

    x1=1

    x2=1
  2. 4 августа, 01:21
    0
    1) x^2 - 10x + 25=0

    x1+x2 = 10

    x1*x2 = 25

    x1 = 5

    x2 = 5