Помогите решить:

8 / (х-3) + 3 / (х-8) = 2

+3
Ответы (1)
  1. 22 апреля, 12:06
    0
    8 / (х-3) + 3 / (х-8) = 2

    (8 х (Х-8) + 3 х (Х-3)) / ((Х-3) (Х-8)) = 2

    (8 Х-64+3 Х-9) / (Х^2-8 Х-3 Х-9) = 2

    2 Х^2-33 Х+121=0

    D = (-33) ^2-4*2*121=121

    X1 = (-33+11) / 4 = - 5,5

    X2 = (-33-11) / 4 = - 11