X^3-4x^2-9x+36 / (x-4) (x+3)

/ - дробная черта

+5
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 04:32
    0
    X^2 (x-4) - 9 (x-4) / (x-4) (x+3) = (x^2-9) (x-4) / (x-4) (x+3) = x-3