4log24x-2log2x+1=0 how to do it

+4
Ответы (1)
  1. 2 августа, 10:29
    0
    Решение

    log 2 (4x) ^4) - log 2 ((x) ^2) + 1 = 0

    log 2 ((4x) ^4 / ((x) ^2) + log 2 (2) = 0

    log 2 (4x^2) * 2 = 0

    8x^2 = 2^0

    x^2 = 1/8

    x = 1 / (2√2)