1. (2 а²b - 10b³) - (4a²b - 12b³)

2. (3xy² + 7x²y) - (2xy² - 6x²y)

3. 12ab - 30bc - 3cx - (15bc + 9cx)

4. (10abc - 8bcx - 21cxy) - (-6abc + bcx - cxy)

+2
Ответы (1)
  1. 17 сентября, 00:33
    0
    1) = 2 а^2b-10b^3-4a^2b+12b^3=-2a^2b+2b^3

    2) = 3xy^2+7x^2y-2xy^2+6x^2y=xy^2+13x^2y

    3) = 12ab-30bc-3cx-15bc-9cx=12ab-45bc-12cx

    4) = 10abc-8bcx-21cxy+6abc-bcx+cxy=

    =16abc-9bcx-20cxy