Разложите на многочлен множители

25+10 а+а (во 2 степени)

+1
Ответы (2)
  1. 30 мая, 23:11
    0
    А²+10 а+25

    а²+10 а+5²

    (а+5) ²
  2. 31 мая, 01:32
    0
    25+10a+a²=5²+2*5*a+a² = (5+a) ²