А) (a^2-b^2) / (x+3) : (ab+b2) / (x+3)

б) (5a-25) / (93x+3y) : (a^2-25) / (x-y)

в) (k-4) / (k+4) : (k^2-8k+16) / (k^2-15)

г) (a+p) / (3-2x) : (a^2+2ap+p^2) / (2x^2-3x)

+2
Ответы (1)
  1. 16 июля, 11:13
    0
    А. (а-в) (а+в) / (х+3) * (х+3) / в (а+в) = (а-в) / в

    б. 5 (а-3) / 3 (31 х+у) * (х-у) / (а-5) (а+5) = 5 (х-у) / 3 (31 х+у) (а+5)

    в. (к-4) / (к+4) * (к²-15) / (к-4) ² = (к²-15) / (к²-16)

    г. - (а+р) / (3-2 х) * х (3-2 х) / (а+р) ² = - х / (а+р)