4 х во 2 степени - (2 х - 1) во 2 степени = 15 решите уравнени

+1
Ответы (2)
  1. 27 сентября, 08:45
    0
    4x² - (2x-1) ²=15

    4x² - (4x²-4x+1) = 15

    4x²-4x²+4x-1=15

    4x=16

    x=4
  2. 27 сентября, 09:28
    0
    4 х² - (2 х - 1) ²=15

    4 х²-4 х²+4 х-1=15

    4 х=16

    х=4