1) cos425°; 2) cos2alpha, sin alpha=4/5; 3) cos2x*cos x=sin2x*sin x

+1
Ответы (1)
  1. 31 марта, 01:57
    0
    1) cos425⁰=cos (360⁰+65⁰) = cos (2π+65⁰) = cos65⁰;

    2) cos2α=cos²α-sin²α=1-2sin²α=1-2 (4/5) ²=1-2·16/25=1-32/25=-7/25;

    3) cos2x·cosx=sin2x·sinx ⇒cos2x·cosx-sin2x·sinx=0 ⇒

    cos (2x+x) = 0; ⇒cos3x=0 ⇒

    3x=π/2+kπ; k∈Z

    x=π/6+kπ/3; k∈Z