Cos10 х * cos 7 х - cos 2 x * cos 15 х = 0

+3
Ответы (1)
  1. 14 августа, 14:13
    0
    Cos10x·cos7x-cos2x·cos15x=0⇒

    1/2·[cos (10x-7x) + cos (10x+7x) ]-1/2[cos (15x-2x) + cos (15x+2x) ]=0

    1/2 (cos3x+cos17x-cos13x-cos17x) = 0

    cos3x-cos13x=0⇒

    -2sin (3x+13x) / 2·sin (3x-13x) / 2=0

    sin8x·sin (-5x) = 0 ⇒ - sin8x·sin5x=0⇒

    sin8x=0; 8x=kπ; k∈Z; x=kπ/8; k∈Z;

    sin5x=0; 5x=kπ; k∈Z x=kπ/5; k∈Z