Упростите выражение

(x-6) ^2-9x^2

+5
Ответы (1)
  1. 8 февраля, 16:51
    0
    Х^2-12 х+36-9x^2=0

    -8x^2-12+36=0 (lделим на - 4)

    2 х^2+3x-9=0

    D=9+72=81 (в корне) = 9

    х1=1,5

    х2 = - 3