Решите уравнение:

x (x-1) - (x-5) во 2 степени = 2

+5
Ответы (1)
  1. 24 марта, 16:53
    0
    X²-x - (x²-10x+25) = 2

    x²-x-x²+10x-25=2

    -x+10x=2+25

    9x=27

    x=27/9

    x=3

    ответ: 3