Упростите выражение

x (y-1) - ((xy-x) - (y-xy))

+4
Ответы (1)
  1. 15 декабря, 15:53
    0
    Х (у-1) - ((ху-х) - (у-ху)) = ху-х - (ху-х-у-ху) = ху-х-ху+х+у+ху=ху+у