вычислить lg 13 - lg 130.

+2
Ответы (2)
  1. 7 ноября, 04:28
    0
    Lg13 - lg130 = lg13 - lg (13*10) = lg13 - (lg13 + lg10) = lg13 - lg13 - lg10 = - lg10 = - 1
  2. 7 ноября, 04:45
    0
    lg 13 - lg 130=lg13/130=lg1/10=-1