1) 2tg (П-a) / cos (П-a) sin (-2a)

2) Cos (90-a) / cosa/2

3) Cos a cos (90-a)

4) Cos160/cos^4*10-sin^4*10

+1
Ответы (1)
  1. 3 мая, 18:52
    0
    1) - 2tga / (cosa*sin2a) = - 2sina/cosa*cosa*2sinacosa=-1/cos³a

    2) sina/cos (a/2) = 2sin (a/2) cos (a/2) / (cosa/2) = 2sin (a/2)

    3) cosa*sina=1/2*sin2a

    4) - cos20 / (cos²10+sin²10) (cos²10-sin²10) = - cos20/cos20=-1