Tg (x+pi/4) + 2tg (x-pi/4) = 1

+1
Ответы (1)
  1. 17 июля, 14:39
    0
    (tgx+1) / (1-tgx) + 2 (tgx-1) / (tgx+1) = 1

    - (tgx+1) / (tgx-1) + 2 (tgx-1) / (tgx+1) = 1

    -tg²x-2tgx-1+2tg²x-4tgx+2=tg²x-1 tgx≠1 U tgx≠-1

    tg²x-6tgx+1-tg²x+1=0

    6tgx=2

    tgx=1/3⇒x=arctg1/3+πn