1. (1-sint) (1+sint) = ?

2. (cosx+1/2) (cosx-1) = 0

+4
Ответы (1)
  1. 15 января, 12:06
    0
    1) (1 - sint) * (1 + sint) = 0

    a) 1 - sint = 0

    sint = 1

    t = π/4 + πk, k∈Z

    b) 1 + sint = 0

    sint = - 1

    t = - π/4 + πn, n∈Z

    2) (cosx + 1/2) (cosx - 1) = 0

    a) cosx + 1/2 = 0

    cosx = - 1/2

    x = (+ -) arccos (-1/2) + 2πn, n∉Z

    x = (+ -) * (π - arccos (1/2)) + 2πn, n∉Z

    x = (+ -) * (π - π/3) + 2πn, n∉Z

    x = (+ -) * (2π/3) + 2πn, n∉Z

    b) cosx - 1 = 0

    cosx = 1

    x = 2πk, k∈Z