Найдите абсциссы точек графика функции y=1/2cos2x-x в которых касательные к этому графику параллельны оси абсцисс или совпадают с ней

+1
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 15:52
    0
    Possible derivation:

    d/dx (y) = d/dx (1/2 cos (2 x) - x)

    The derivative of y is zero:

    0 = d/dx (-x+1/2 cos (2 x))

    Differentiate the sum term by term and factor out constants:

    0 = (d/dx (cos (2 x))) / 2-d/dx (x)

    The derivative of x is 1:

    0 = 1/2 (d/dx (cos (2 x))) - 1

    Using the chain rule, d/dx (cos (2 x)) = (dcos (u)) / (du) (du) / (dx), where u = 2 x and (d) / (du) (cos (u)) = - sin (u) :

    0 = - 1+1/2-d/dx (2 x) sin (2 x)

    Factor out constants:

    0 = - 1-1/2 sin (2 x) 2 d/dx (x)

    Simplify the expression:

    0 = - 1 - (d/dx (x)) sin (2 x)

    The derivative of x is 1:

    Answer: |

    | 0 = - 1-1 sin (2 x)