Решите уравнение:

x во 2 степени - x + 9 = (x + 2) во 2 степени

+2
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 08:41
    0
    Х^2 - х + 9 = х^2 + 4 х + 4

    Х^2 - х^2 - х - 4 х = 4 - 9

    - 5 х = - 5

    Х=1