Вычисли: 56 (379+61) =, (1354-654) х77 =, (3159-846-2312) х5 =,26 (39+5061+809) =,90 (12368-9675) =, (672+408) (5286-4832) =, (1200-936) (279+31) =,30000-370 х80+8270 =,573 х467+495 х492+750600 =,49523 - (670 х25+3648) =,

+2
Ответы (1)
  1. 28 марта, 03:09
    0
    56 (379+61) = 56*440=24640

    (1354-654) х77=700*77=53900

    (3159-846-2312) х5=1*5=5

    26 (39+5061+809) = 26*5909=153634

    90 (12368-9675) = 90*2693=242370

    (672+408) (5286-4832) = 1080*454=490320

    (1200-936) (279+31) = 264*310=81840

    30000-370 х80+8270=30000-29600+8270=8670

    573 х467+495 х492+750600 = 267591+243540=511131

    49523 - (670 х25+3648) = 49523 - (16750+3648) = 49523-20398=29125,