6 х + 5 х + 4 х = 150

(х - 8) + 30 = 65

8 х + х - 4 х - 40 = 160

310 + 7 х = 380

4 * х * 250 = 10 000

90 : х - 32 = 13

(х - 8) * 12 = 132

+5
Ответы (2)
  1. 14 марта, 04:13
    0
    1) 6 х+5 х+4 х=150

    х * (6+5+4) = 150

    15 х=150

    х=150:15

    х=10

    2) (х-8) + 30=65

    х-8=65-30

    65-30=35

    х-8=35

    х=35+8

    х=43

    3) 8 х+х-4 х-40=160

    8 х+х=9 х

    9 х-4 х=5 х

    5 х=160

    х=160:5

    х=32

    4) 310+7 х=380

    380-310=70

    х=70:7

    х=10

    5) 4*х*250=10000

    10000:250=40

    х=40:4

    х=10

    6) 90:х-32=13

    90:х=32+13

    32+13=45

    х=90:45

    х=2

    7) (х-8) * 12=132

    132:12=11

    х-8=11

    х=8+11

    х=19
  2. 14 марта, 05:11
    0
    6 х + 5 х + 4 х = 150

    15 х=150

    х=150/15

    х=10

    (х - 8) + 30 = 65

    х-8=65-30

    х=25+8

    х=33

    8 х + х - 4 х - 40 = 160

    5 х=160+40

    5 х=200

    х=200/5

    х=40

    310 + 7 х = 380

    7 х=380-310

    7 х=70

    х=70/7

    х=10

    4 * х * 250 = 10 000

    4 х=10000/250

    4 х=40

    х=40/4

    х=10

    90 : х - 32 = 13

    90/х=13+32

    90/х=45

    х=90/45

    х=2

    (х - 8) * 12 = 132

    12 х-96=132

    12 х=132+96

    12 х=228

    х=228/12

    х=19