9 (3 Х-7) + 3 (8 Х-11) = 3 (9 Х+8) 6 (7 Х-11) - 13 (Х-6) = 14 (2 Х+1)

+2
Ответы (1)
  1. 23 июня, 16:17
    0
    9 (3 Х-7) + 3 (8 Х-11) = 3 (9 Х+8) 27 х-63+24 х-33=27 х+24 27 х+24 х-27 х=24+63+33 24 х=120 х=5; 6 (7 Х-11) - 13 (Х-6) = 14 (2 Х+1) 42 х-66-13 х+78=28 х+14 42 х-13 х-28 х=14+66-78 х=2