3 (x+5) + 4x

8 (7+x) - 3x

9 (x-7) + 6x

+1
Ответы (1)
  1. 24 декабря, 18:25
    0
    3 (х + 5) + 4 х = 7 х + 15;

    3 х + 15 + 4 х = 3 х + 4 х + 15 = 7 х + 15;

    8 (7 + х) - 3 х = 56 + 5 х;

    56 + 8 х - 3 х = 56 + 5 х;

    9 (х - 7) + 6 х = 15 х - 63.

    9 х - 63 + 6 х = 9 х + 6 х - 63 = 15 х - 63.