Доказать равенство: a (b^2-c^2) + b (c^2-a^2) + c (a^2-b^2) = (a-b) (b-c) (c-a)

+2
Ответы (1)
  1. 20 марта, 04:00
    0
    (a+c) (a-c) = a^2-c^2; ((a-b) + c) (a--b) - c)) = (a-b) ^2-c^2 = a^2-2ab + b^2-c^2; b (2a-b) = 2ab-b^2; Со знаками. a^2-c^2-2ab+b^2-a^2+2ab-b^2+c^2=0