1) 23 - (а-2) = 7

2) 19 - (10-х) = 12

3) (m-8) - 14=15

4) (m-15) + 13=25

5) (18-х) + 14=30

6) (24-а) - 7=12

+2
Ответы (2)
  1. 22 июля, 04:46
    0
    23 - (а-2) = 7

    23-а+2=7

    -а=7-23-2

    -а=-18

    а=18

    19 - (10-Х) = 12

    19-10+х=12

    х=12-19+10

    х=3

    (M-8) - 14=15

    m-8-14=15

    m=15+8+14

    m=37

    (m-15) + 13=25

    m-15+13=25

    m=25+15-13

    m=27

    (18-x) + 14=30

    18-x+14=30

    x=30-18-14

    x = - 2

    (24-a) - 7=12

    24-a-7=12

    -a=12+7-24

    -a=-5

    a=5
  2. 22 июля, 07:21
    0
    1) 23 - (а - 2) = 7

    23 - а + 2 = 7

    - а = 7 - 23 - 2

    - а = - 18

    а = 18

    2) 19 - (10 - х) = 12

    19 - 10 + х = 12

    х = 12 - 19 + 10

    х = 3

    3) (m - 8) - 14 = 15

    m + 8 - 14 = 15

    m = 15 - 8 + 14

    m = 21

    4) (m - 15) + 13 = 25

    m - 15 + 13 = 25

    m = 25 + 15 - 13

    m = 27

    5) (18 - х) + 14 = 30

    18 - х + 14 = 30

    - х = 30 - 18 - 14

    - х = - 2

    х = 2

    (24 - а) - 7 = 12

    24 + а - 7 = 12

    а = 12 - 24 + 7

    а = - 5