F (x) = 5x-7.

а) f (x) = 3

б) f (x) = - 6

+4
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 16:46
    0
    A) 3=5x-7

    5x=10

    x=2

    б) - 6=5x-7

    5x=1

    x=1/5=0, 2