Y=x^3-3x^2-9x+35 на [-4, 4]

+1
Ответы (1)
  1. 23 июня, 10:40
    0
    y=x^3-3x^2-9x-4, [-4; 4]

    y' (x) = (x³-3x²-9x-4) ' = 3x² - 6x - 9

    y' (x) = 0, 3x² - 6x - 9 = 0 |:3

    x² - 2x - 3 = 0

    D = 4 + 12 = 16

    х₁ = 2+4/2 = 3

    х₂ = 2 - 4/2 = - 1

    y (-4) = (-4) ³ - 3 * (-4) ² - 9 * (-4) - 4 = - 64 - 48 + 36 - 4 = - 80

    y (-1) = (-1) ³ - 3 * (-1) ² - 9 * (-1) - 4 = - 1 - 3 + 9 - 4 = 1

    y (3) = 3³ - 3*3² - 9*3 - 4 = 27 - 27 - 27 - 4 = - 31

    y (4) = 4³ - 3*4² - 9*4 - 4 = 64 - 48 - 36 - 4 = - 24

    y наиб. = 1

    у наим. = - 80