Упростить выражение

sin (a-b) sin (a+b) + sin^2b+cos^2a

+1
Ответы (1)
  1. 9 октября, 23:43
    0
    Sin (a-b) sin (a+b) + sin²b+cos²a=

    1/2 (cos (a-b-a-b) - cos (a-b+a+b) + sin²b+

    cos²a=1/2 (cos (-2b) - cos2a) + (1-cos2b) / 2+

    + (1+cos2a) / 2=1/2*cos2b-1/2*cos2a+1/2-

    -1/2*cos2b+1/2+1/2*cos2a=1/2+1/2=1