36:7-5/6 х=8

27:5 1/3+1/8 х=4,5

+1
Ответы (2)
  1. 26 января, 14:11
    0
    36:7-5/6 х=8

    36/7-5/6 х=8

    216-35 х=336

    -35 х=336-216

    -35 х=120

    х=-24/7

    27:5 1/3+1/8 х=4,5

    27:16/3+1/8 х=9/2

    27*3/16+1/8 х=9/2

    81/16+1/8 х=9/2

    81+2 х=72

    2 х=72-81

    2 х=-9

    х=-9/2
  2. 26 января, 15:38
    0
    5/6 Х = 36/7 - 8

    5/6 Х = 5 1/7 - 8

    5/6 Х = - 2 6/7

    Х = - 2 6/7 : 5/6

    Х = - 20/7 х 6/5 = - 24/7

    Х = - 3 3/7

    27 : 16/3 + 1/8 Х = 45/10

    27 х 3/16 + 1/8 Х = 45/10

    81/16 + 1/8 Х = 45/10

    1/8 Х = 45/10 - 81/16

    1/8 Х = - 45/80

    Х = - 45/80 : 1/8

    Х = - 45/80 х 8

    Х = - 45/10 = - 4,5