А: 3=60:12. 703*19-х=39. Х: 12=211-109. х: 24=256

+3
Ответы (2)
  1. 9 мая, 11:57
    0
    A / 3 = 60 / 12

    a / 3 = 5

    a = 5 * 3

    a = 15

    703 * 19 - x = 39

    13357 - x = 39

    13357 - 39 = 13318

    x = 13318

    x / 12 = 211 - 109

    x / 12 = 102

    x = 102 * 12

    x = 1224

    x / 24 = 256

    x = 256 * 24

    x = 6144
  2. 9 мая, 12:15
    0
    1) а=15

    2) х = 13396

    3) х = 1224

    4) х = 10.6