2 х - (4 х - ((5 х-6) + 9)) помогите

+4
Ответы (2)
  1. 11 июля, 13:35
    0
    2 х - (4 х - ((5 х-6) + 9)) = 2 х - (4 х - (5 х+3)) = 2 х - (3-х) = х-3
  2. 11 июля, 13:42
    0
    2 х - (4 х - (5 х-6+9)) = 2 х - (4 х-5 х+6-9) = 2 х - (-х-3) = 2 х+х+3=3 х+3