1) 1/а+3 + 2/а2 - 9 2) m/1-m2 + 1 / 1+m

+3
Ответы (1)
  1. 6 октября, 11:12
    0
    1)

    1 / (а+3) + 2 / (а²-9) =

    = 1 / (а+3) + 2 / (а-3) (а+3) =

    = 1 * (а-3) / (а-3) (а+3) + 2 / (а-3) (а+3) =

    = (а-3 + 2) / (а-3) (а+3) =

    = (а-1) / (а-3) (а+3) =

    = (а-1) / (а²-9),

    2)

    м / (1-м²) + 1 / (1+м) =

    = м / (1-м) (1+м) + 1 / (1+м) =

    = м / (1-м) (1+м) + 1 * (1-м) / (1-м) (1+м) =

    = (м + 1-м) / (1-м) (1+м) =

    = 1 / (1-м) (1+м) =

    = 1 / (1-м²)