5x+7x+2x + (2x-24) = 360

+5
Ответы (2)
  1. 24 сентября, 01:46
    0
    5 х+7 х+2 х + (2 х-24) = 360

    5 х+7 х+2 х+2 х-24=360

    16 х=360+24

    16 х=384

    х=384/16

    х=24
  2. 24 сентября, 01:57
    0
    14 х+2 х-24=360

    16 х=360+24

    16 х=384

    х=24