Y=2-3x. y=? x=-2 x=? y=2

+1
Ответы (1)
  1. 1 декабря, 11:16
    0
    Решение:

    1) у = 2 - 3 х

    Если х = - 2, то у = 2 - 3· (-2) = 2 + 6 = 8

    2) у = 2 - 3 х

    Если у = 2, то 2 = 2 - 3 х, 3 х = 0, х = 3