19 (y-9) = 3 (y+7),4 (x-9) = 3 (x-8),3 (2x-9) = 5 (x-4),7 (3-2x) = 15 (1-x)

+2
Ответы (1)
  1. 7 февраля, 08:07
    0
    19 (у-9) = 3 (у+7)

    19 у-171=3 у+21

    19 у-3 у=21+171

    16 у=192

    у=12

    4 (х-9) = 3 (х-8)

    4 х-36=3 х-24

    4 х-3 х=-24+36

    х=12

    3 (2 х-9) = 5 (х-4)

    6 х-27=5 х-20

    6 х-5 х=-20+27

    х=7

    7 (3-2 х) = 15 (1-х)

    21-14 х=15-15 х

    -14 х+15 х=15-21

    х=-6